Akt założycielski SIM Łódzkie sp. z o.o.​

Akt założycielski SIM Łódzkie sp. z o.o.​

“Dziś ogłaszamy powstanie SIM Łódzkie. Razem z miastami Bełchatów, Brzeziny, Pabianice, Radomsko, Sieradz i Skierniewice oraz gminami Bełchatów i Radomsko na gruntach o powierzchni ok. 10,5 ha wybudujemy 650 mieszkań. Mieszkań dla rodzin. Mieszkań, dzięki którym życie tych rodzin stanie się lepsze” – mówił minister rozwoju, pracy i technologii.

Zaznaczył, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powstała z potrzeby dostępności mieszkań o dobrym standardzie dla osób i rodzin o umiarkowanych dochodach. “Takich, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na rynku deweloperskim, ale mogą płacić umiarkowany czynsz. Do tego w Polsce bardzo potrzebujemy mieszkań w mniejszych miastach, a nie tylko w wielkich metropoliach” – tłumaczył wicepremier.

Wskazał, że miejscowości, które weszły do SIM Łódzkie potrzebują mieszkań do dalszego rozwoju i zatrzymania odpływu mieszkańców. Tłumaczył, że samorządy wniosą do spółki wkład w postaci gruntów, a rząd zapewni wsparcie finansowe.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii poinformowała, że celem programu jest stworzenie szerokiej oferty mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. “Właśnie po to, żeby przeciwdziałać wszystkim negatywnym zjawiskom na rynku mieszkaniowym, kiedy mamy monopol oferty komercyjnego zakupu mieszkania. Większość Polaków jest z tego powodu wykluczona, ponieważ nie ma oferty dostosowanej do ich potrzeb i możliwości zarobkowych” – mówiła.

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra przyznał, że zawiązanie SIM wieńczy ponad pół roku pracy. Wyraził nadzieję, że to pierwsza taka spółka w Łódzkiem, ale nie ostatnia. “Jestem przekonany, że do SIM Łódzkie będą chciały dołączać kolejne gminy. Ten projekt jest obliczony na co najmniej 15 lat i jest to coś ponadczasowego. Mamy ogromną lukę mieszkaniową, którą SIM będzie w stanie w części uzupełnić” – powiedział.

 

Szacunkowe plany inwestycyjne w oparciu o umowę spółki przewidują budowę 647 mieszkań, w tym przewiduje się dla każdej inwestycji po kilka lokali usługowych. Powierzchnia użytkowa mieszkań będzie wynosić od 25 do 80 m2. Jedynie mieszkania użytkowane przez rodziny wielodzietne mogą mieć większy metraż. W celu sfinalizowania kosztów realizacji inwestycji spółka będzie ubiegać się o hybrydowe finansowanie tj. o preferencyjny kredyt SBC oraz bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat, który wynosi 10% kosztów inwestycji.

Wspólnikami SIM Łódzkie są: Skarb Państwa, którego prawa wykonuje Krajowy Zasób Nieruchomości, Miasto Bełchatów, Gmina Bełchatów, Miasto Brzeziny, Gmina Miasto Pabianice , Gmina Miasto Radomsko, Gmina Radomsko, Gmina Miasto Sieradz, Gmina Miasto Skierniewice.